StroboSAN

LED Stroboskop pro PRO MOTOROVÝ PARAGLIDING

StroboSAN - LED stroboskop

Výkon LED 8x10W a světelnost 8x1000LM. Napájení z baterie či motoru 5-30V.

Krůček pro vaši pasivní bezpečnost.

Systém dvou komponent. Výkonné LED moduly zalité v průhledném epoxidu a napájecí adaptér. 

Použité LED moduly mají výkon 10W nebo 7W při udané svítivosti 100LM/W tj. až 1000LM každý. Svítící část modulu má průměr 17mm. Vajíčko je osazeno 5 nebo 8 moduly. Takto výkonné moduly nelze provozovat v režimu kontinuální svícení bez patřičného chlazení. V tomto případě, ale moduly jen velice krátce probliknou a dokáží se tak uchaldit. Samotný epoxid také odvádí část tepla. Použitý expoid je velice tvrdý, čirý a UV stabilní (nežloutne).  

Větší varianta má uspořádání 4×4 LED ve dvou vzájemně posunutých prstencích nad sebou. Menší varianta má čtyři LED moduly do kruhu a pátý jako „víčko“ shora. 

Větší varianta má zespodu dva šrouby M5 s roztečí cca 22m (mezera mezi je cca 16mm) a délka min. 20mm. Dále napevno konektor XT30 pro propojení na napájecím modulem. Menší varianta má jeden šroub M5 ve středu a konektor XT30 je krátkém „ocásku“ pro jednodušší uchycení. 

Jaké zvolíte uchycení na krosnu je na vás. Na fotkách můžete vidět variantu dvou plastových PETG podélníků. Tyto držáky NEDODÁVÁM, protože není jednoduché univerzální řešení pro všechny…   

Z napájecího adaptéru (ver1: 66x70x27mm a ver2: 80x43x38mm) vedou dva cca 8cm dlouhé kabely zakončené konektory XT60 (samice – vstup) a XT30 (samice – propojení s LED modulem) a kolébkový vypínač. Ve víku má  průchodky pro 5mm zip pásky. Nedávejte ho příliš blízko motoru. Teplota nad 65°C může deformovat PETG krabičku 🙁  

Jako napájení NELZE použít zdroj/baterii napřímo, ale vždy jen daný adaptér! Naschvál je tam konektor XT30, aby LED modul nešel připojit na baterii 😉 Do adaptéru připojíte baterii či napětí z motoru v rozmezí 5-30V. Jako ideální se jeví odbočení startovací baterie či použití externí. Samotné LED moduly mají pracovní napětí 30V a max 300mA. Větší proud je okamžitě zničí. Proto napájecí adaptér, který přizpůsobí napětí, omezí proud a zajistí samotné blikání.

Spotřeba většího je cca při napájení z 8V baterie 630mA/hod.  a při 18V 280mA/hod. 

Součástí balení je odlitý LED modul, napájecí adaptér a propojovací kabel cca 110cm. 

Baterie nedodávám. Věřím, že si je každý dokáže zajistit dle své preference. POZOR napájecí modul nemá žádnou ochranu proti úplnému vycucnutí napájecí baterie! Ideálnější se jeví napojení na nabíjení krosny nebo velkou startovací baterii. Dají se pořídit/vyrobit rozdvojky viz obrázky.

Nakonec jsem vyrobil i verzi se integrovanou baterií (ver3) viz text níže. 

 

StroboSAN ver3- s baterií

Výkon LED 8x10W a světelnost 8x1000LM. Napájení z integrované baterie.

Pokud nemáte možnost připojit vlastní baterii.

 

Krabička ver3 má v sobě integrované dvě baterie typu 18650 o kapacitě 3200mAh (původně 2600mAh). Jsou zapojeny sériově a tak dodávají napětí cca 6-8,4V. O jejich nabíjení se stará integrovaný nabíječ se vstupem USB-C. Do něj zapojíte běžnou USB nabíječku. Nabíjení plně vybité baterie trvá cca 3h. 

Na těle je indikátor nabití baterie, který po stisku tlačítka na cca 10sec rozsvítí diody a ukáže jak na to baterie je.  

Z napájecího adaptéru o rozměrech 68x74x43mm vede cca 5cm dlouhý kabel zakončený konektorem XT30 samice pro propojení s LED modulem). Kolébkový vypínač, nabíjecí konektor a indikátor baterie. Ve víku má  průchodky pro 5-7mm zip pásky. Nedávejte ho příliš blízko motoru. Teplota nad 65°C může deformovat PETG krabičku 🙁  

NEnabíjejte baterie při okolní teplotě pod 5C! Používat je lze do -20C, ale nabíjení za nízkých teplot je ničí. NEnabíjejte baterie při zapnutém blikání.  Indikace nabíjení je pomocí malého otvoru na pravém boku. Prosvítající červená dioda = nabíjení, modrá = nabito. 

Nově je integrovaná ochrana proti vybití a přebití. Dávejte pozor, aby jste modul nenechali zapnutý když už je vybitý. Doporučuji nabíjet při indikaci 2 z 5.

Spotřeba 10.8 verze je cca při napájení z 8V baterie 630mA/hod. tj. baterie by měly poskytnou cca 3-4hod blikání.  

Lze dodat i s LED modulem 10.5.

Součástí balení je odlitý LED modul, napájecí adaptér a propojovací kabel cca 110cm. 

V přípravě varianta pro Paraelement klasický červený rám, kdy modul LED i bateri bude na A segmentu za hlavou a nemusí se při demontáži sundávat.  

 

Vyrob si sám!

Na to mám a to zvládnu sám. Proč ne 😉

Rozhodl jsem se tento projekt uvolnit pro volné použití.

Ušetřím vám práci s výzkumem, jak to udělat. Princip je jednoduchý a nevyžaduje žádné progranování, jen pájení. 

Seznam součástek viz schéma. Já stavím pro jednoduchost na univerzální destičce 3x7cm viz LINK.

O blikání se stará NE556 což je zdvojený časovač. Sekvence se ladí použitými odpory a kondenzátory.

Použitý napájecí modul umožňuje nastavit jak napětí tak proud. To je extrémně důležité pokud použijete LED moduly s nízkým proudem! Hledejte a Aliexpress.com či jinde „CC CV Adjustable 3A 35W DC“ používám ten viz schéma. 

Použité LED moduly jsou LINK. Svítící část má průměr 17mm. Nikdy je nepřipojujte přímo na zdroj/baterii pokud nemá proudové omezení! Okamžité KO. Jinak moduly jsou zapojeny paralelně. 

Velký elektrolytický kondenzátor byl měl mít kapacitu 3000uF-4700uF/35V a být low ESR. 

Spínací tranzistor lze nahradit jiným podobným.

Skoro největší věda je odlití. Nakonec jsem použil českou pryskyřici s vysokou UV stabilitou Veropal UV PLUS 130

 

Porovnání verzí LED StroboSAN
10.5 - 10.8

verze 10.5
verze 10.8

Porovnání verzí kabiček
ver1 - ver2 - ver3

Ceník

verze 10.5

StroboSAN 10.5 - ................. 800Kč

LED 10W x 5, napájecí krabička ver1 nebo ver2, propojovací kabel k LED K dispozici: 0 ks (po objednání cca 1 týden)

verze 10.8

StroboSAN 10.8 - ................. 850Kč

LED 10W x 8, napájecí krabička ver1 nebo ver2, propojovací kabel k LED
K dispozici: 8 ks

StroboSAN 10.8 s baterií - ................. 1250Kč

LED 10W x 8, krabička ver3 - integrovaná baterie (nově 3200mAh), USB C dobíjení a ukazatel nabití, propojovací kabel k LED
K dispozici: 2 ks - (po objednání cca 3 týdny)

Záruka

Nejsem podnikatel ani živnostník, ale dávám záruku 2 roky na výrobek. Nevztahuje se na mechanické poškození výrobku. 

14 dní - Try It!

Nemusíte kupovat naslepo. Pokud se vám výrobek nebude líbit či nebudete spokojeni. Kontaktujte mě a dohodneme vrácení. Zašlete zpátky a vrátím vám prodejní cenu. 

FAQ

Currently not, only within the Czech Republic and Slovak Republic. Hold on I’m preparing an English manual and I’m solving how to send cheaply abroad.

Ano, přes Zásilkovnu a to i na dobírku s možností platit v Eurech.

Klikněte na poptávkový formulář a vyplňte nezávaznou poptávku, nebo napište na info@sintak.org.

Většinou odesílám do dvou pracovních dnů od potvrzení a pokud mám daný typ vyroben a skladem. V případě výroby na zakázku je to min. týden, protože odlitý epoxid tuhne 3 dny. Pokud je to na objednávku jako u ver3, tak cca 2-3 týdny. 

Ano. Viz plánek v textu. 

Ano, udělal jsem i verzi s 9x10W (je na některých fotkách), ale připadá mi to již zbytečné. Hodně klesá ekonomika odlitku.

Ne. Je napevno.

Ano, jen je potřeba upravit konektor napájení. 

Jsem zkusil 7m a chodí to, ale není to ideální. Použitý kabel je 2x1mm.

Svítíci část má 17mm průměr. 

Bohužel jen dle mé aktuální dostupnosti barev/materiálů pro tisk viz. poptávkový formulář.

Ano byly. Povedlo se mi optimalizovat rozmístění komponent a ver1 se tak změnšila skoro o centimetr a u ver2 na zmenšení pracuji.  Ver3 je menší o 6mm.

Ideálně emailem, ale pokud chcete volat není problém je si prvně napište o telefonní číslo. Na web ho dávat nechci. Případně Facebook či WhatsUp.