AltiSAN

BAROMETRICKÉ VÝŠKOMĚRY S VÁRIEM / GPS / PÍPÁKEM / BLUETOOTH PRO MOTOROVÝ I BEZMOTOROVÝ PARAGLIDING

AltiSAN v4.1 - E-INK

Absolutní čitelnost na slunci - 1,5" E-INK displej s rozlišením 200x200 + GPS

Nová verze s jemným 1.5″ velkým displejem který využívá technologii  elektronického inkoustu. 

Ultimátní čitelnost i na přímém slunci a prakticky neomezené pozorovací úhly to jsou hlavní klady e-ink displeje. Daní je pak pomalejší překreslování a horší čitelnost za šera, protože displej nemá podsvícení. 

Ideální záložní zařízení k mobilu pro MPG, ale i pro volné létání. Bohužel BEZ audio vária. 

GPS modul a Bluetooth komunikace, barometrický výškoměr s nastavitelným QNH. Grafické zobrazení průběhu vária (posledních 85 sek) a průběhu výšky (posledních 168 sek.). Vylepšené grafy se zobrazením min/max hodnost. Rychlost a satelitní pozice z GPS/GLONASS/BDS. Navigace zpět na start. Napojení přes Bluetooth na XCtrack či podobné aplikace. Uživatelsky aktualizovatelný firmware přes Wifi rozhraní. USB-C konektor napájení. Velká kapacita baterie 1900mAh. To jsou hlavní funkce této verze. 

Několik barevných variant.

Displej je antireflexní a již je dodáván bez přídavných stínítek displeje.  

Krabička je velikostně shodná s verzí 3.5. Nově možnost krabičky s průchody na popruh.

V návodu naleznete celý popis a vysvětlení funkcí! 

Dostupnost od června 2023.

AltiSAN v3.5 - GPS

Kontrastní 1,5" OLED displej s rozlišením 128x128 + GPS

Verze s velkým 1.5″ OLED displejem

Kromě displeje HW shodné s v3.3, ale komplet přepracované menu.

Ideální záložní zařízení k mobilu pro MPG, ale i pro volné létání.

GPS modulem a Bluetooth komunikace.  

Barometrický výškoměr s nastavitelným QNH. Grafické zobrazení průběhu vária (posledních 50 sek) a průběhu výšky (posledních 99 sek.). Rychlost a satelitní pozice z GPS/GLONASS/BDS. Navigace zpět na start. Akustické vário s možností nastavení. Napojení přes Bluetooth na XCtrack či podobné aplikace. Uživatelsky aktualizovatelný firmware přes Wifi rozhraní. USB-C konektor napájení. Větší kapacita baterie. To jsou hlavní funkce nové verze. 

Pozor nelze zatím propojit s iPhone! Není podpora Bluetooth BLE…

Několik barevných variant.

Displej vybaven antireflexní fólií a v ceně volitelné přídavné stínítko na displej.  

Větší a těžší krabička je dána daleko větší baterií. GPS a Bluetooth jsou velcí žrouti energie a tak jsem se rozhodl pro integraci LiIon 1900mAh baterie. 

Nově možnost krabičky s průchody na popruh.

V návodu naleznete celý popis a vysvětlení funkcí! 

Dostupnost od prosince 2022.

AltiSAN v3.3 - GPS

Kontrastní 1,3" OLED displej s rozlišením 128x64 + GPS

Přepracovaná verze s GPS modulem a BT komunikací. Ideální záložní zařízení k mobilu pro MPG, ale i pro volné létání.

Barometrický výškoměr s nastavitelným QNH. Grafické zobrazení průběhu vária (posledních 50 sek) a průběhu výšky (posledních 99 sek.). Rychlost a satelitní pozice z GPS/GLONASS/BDS. Navigace zpět na start. Akustické vário s možností nastavení. Napojení přes Bluetooth na XCtrack či podobné aplikace. Uživatelsky aktualizovatelný firmware přes Wifi rozhraní. USB-C konektor napájení. Větší kapacita baterie. To jsou hlavní funkce nové verze. 

Displej vybaven antireflexní fólií a v ceně volitelné přídavné stínítka na displej.  

Větší a těžší krabička je dána daleko větší baterií. GPS a BT jsou velcí žrouti energie a tak jsem se rozhodl pro integraci LiIon 1900mAh baterie. 

Několik barevných variant.

Nově možnost krabičky s průchody na popruh.

V návodu naleznete celý popis a vysvětlení funkcí. 

AltiSAN v3.1

Kontrastní OLED displej s rozlišením 128x64

Ideální pro bezmotorové létání. GPS máte v mobilu 😉

Baromertické vário s nastavitelným QNH. Grafické zobrazení průběhu vária (posledních 50 sek) a průběhu výšky (posledních 99 sek.). Progresivní akustické vário s možností nastavení. Uživatelsky aktualizovatelný firmware přes Wifi rozhraní. Napojení přes Bluetooth na XCtrack či podobné aplikace. 

Micro USB konektor napájení. 

Několik barevných variant.

Displej vybaven antireflexní fólií a v ceně volitelné přídavné stínítka na displej. 

Nově možnost krabičky s průchody na popruh. 

V návodu naleznete celý popis a vysvětlení funkcí. 

Držáky na koleno či ruku

Volitelně je možné objednat držák se suchým zipem a oky pro provlečení popruhu pro přidělání na stehno či ruku. Suchý zip je přilepen kvalitní oboustranou páskou a zajištěn mikro vruty. K dispozici dva základní rozměry pro popruhy 41mm a  31mm. 

Ze spodní strany AltiSAN je standardně suchý zip s háčky. Tato podložka, tak má mech. (Na fotkách je prototyp, kde to mám obráceně.) Možno ale takto osadit dle požadavku. 

Velikost podložky odpovídá velikosti verze přístroje.  

Popruh není součástí.

NOVÉ: Nově nabízím krabičky, které mají průchodku pro popruh integrovanou v těle. Pokud víte, že nebudete AltiSAN umisťovat na pultík, tak to může být zajímavá alternativa. Zespodu může/nemusí být suchý zip, takže případně na pult umístnit půjde, jen bude mít „uši“. Cena krabičky zůstává stejná jen je potřeba zadat v poptávce.  

 

Porovnání verzí AltiSAN
3.1 - 3.5 - 4.1

Ceník

AltiSAN v3.1 - ................. 650Kč

Audio, Bluetooh.
Výdrž až 20 hod.
K dispozici: 8 ks

AltiSAN v3.3 - ................. 860Kč

Audio, Bluetooth, GPS.
Výdrž až 30 hod.
K dispozici: 0 ks

AltiSAN v3.5 - ................. 980Kč

Audio, Bluetooth, GPS.
Výdrž až 28 hod.
K dispozici: 3 ks

AltiSAN v4.1 - ................. 1200 Kč

Audio, Bluetooth, GPS, EINK.
Výdrž až 30 hod.
K dispozici: 4 ks

Aktuálně obdržíte.

Doprava

Rozhodl jsem se posílat pouze přes Zásilkovnu a jejich službu Mezi námi nebo Balíkovnu. Důvodem jsou obecně špatné zkušenosti s klasický doručením Českou poštou a neporovnatelná cena. Věřím, že téměř každý má nějakou výdejnu v dosahu či Z-Box. 

Dopravné při platbě předem od 65Kč a na dobírku od 84Kč (viz poptávkový formulář).

Je možné se domluvit zastavit se pro výrobek v Hradci Králové nebo Smiřicích. 

Aktuálně zasílám pouze do ČR a na Slovensko. EU or Worldwide shipping is currently not possible.

Záruka

Nejsem podnikatel ani živnostník, ale dávám záruku 2 roky na výrobek a 6 měsíců na baterii. Nevztahuje se na mechanické poškození výrobku. 

14 dní - Try It!

Nemusíte kupovat naslepo. Pokud se vám výrobek nebude líbit či nebudete spokojeni. Kontaktujte mě a dohodneme vrácení. Zašlete zpátky a vrátím vám prodejní cenu. 

FAQ

Currently not, only within the Czech Republic and Slovak Republic. Hold on I’m preparing an English manual and I’m solving how to send cheaply abroad.

Ano, přes Zásilkovnu a to i na dobírku s možností platit v Eurech.

Klikněte na poptávkový formulář a vyplňte nezávaznou poptávku, nebo napište na info@sintak.org.

Většinou odesílám do dvou pracovních dnů od potvrzení. Něco mám zkompletováno, ale podle barvy krabičky to případně musím prohodit.

Problém s natáčením za letu mám v tom, že mobil nastavuje různé rychlosti závěrky a displej tak vypadá, že bliká či že není kompletní. Na natáčení s velkým foťákem zatím nemám odvahu 😉

Ano, dle dostupných materiálů. 

Asi ano 😉 STL poskytnu, ale pouze pro verze OLED. Ale pracnost spojená s integrací za to nestojí 😉 Ozvěte se, protože materiálu/barev pro tisk mám více.

Nejedná. Kód zatím k dispozici nedávám.

Ano, ale jen některé verze. 

U OLED v3 a N5110 verzí USB port nejde použít pro programování. K naprogramování je potřeba převodník TTL UART s CP2102. 

Od verze OLED 3.1 lze aktualizovat přes WiFi.  

Pouze u verze 3.5. U jiných se to nevejde na displej.

Prakticky ne pokud je tam baterie. Uvažuji o verzi, která by byla napájena jen z USB, ale nepřijde mi to praktické.

Ano 😉 ale zvětšování displeje to hrozně prodraží. 

Ve verzi v1 a v3 už není dost paměti, aby tam tato funkce byla. S ohledem na zaměření jsem s tím nikdy nepočítal.

Od verze OLED 3.1 jsem to zkusil a je tak integrované nastavitelné progresivní audio vário. Hlasitost nemusí být dostatečná při použití integrální helmy – pracuji na zlepšení. 

České ekvivalenty některých výrazů jsou moc dlouhé nebo se v praxi nepoužívají. Textu je na displeji minimum a tak snad postačí český návod. 

Bez GPS modulu nejde. Od verze 3.3 je i rychlost.

GPS od verze 3.3, ale logování mi zatím nedává smysl. Použijte XCtrack. 

Koukněte do návodu jak správně nastavit XCTrack. 

Zatím ne. Musel bych dopsat nějaké komunikační rozhraní, protože na dvou tlačítkách to nikdo dělat nebude. Nevylučuji to do budoucna, ale moc se mi do takového vývoje nechce. 

Je to normální chování E-INK displeje pokud ztratí napájení. Ignorovat.  

Bohužel zařízení komunikuje jako classic BT a do iPhone je potřeba BLE (Bluetooth Low Energy). Zkusím přepsat komunikaci na tento protokol, ale chvilku to potrvá. 

Pár slov autora

Červen 2021

AltiSAN je přístroj, který jsem navrhl jako jednoduché řešení výškoměru speciálně s ohledem na provoz na motorovém paraglideru a ideálně za lidovou cenu. Na rozdíl od „volno létačů“ nepotřebujeme pípání, ale hodí se např. ovládání v rukavicích či výška od startu, protože se většinou vracíme 😉 Možnost nastavení QNH se tak ukázalo jako základní požadovaná vlastnost. Už na kurzu jsem zjistil, že pro pocit jistoty by se mi hodilo vědět, jak jsem vysoko a to mi v začátcích hodně chybělo. Při praktickém provozu se hodně pohybuji pod MTA či různými TRA a tak potřebuji vědět kam až mohu. I když dnešní mobily umožňují odečet výšky z GPS, tak přesnost toho měření může být +-50m (pokud tedy  nemáte mobil se zabudovaným baro senzorem). Z GPS výšky se poměrně špatně odečítá vário, protože reaguje v větším zpožděním. Tak proto potřeba barometrického měření výšky. Zároveň ne všichni mají mobil na pultíku či nechtějí investovat do „velkého“ varia či komplexní navigace. Krabička tak měla být co nejmenší, aby na pultíku zbytečně nezabírala místo. Původní myšlenka byla umístit jí na popruhy, ale to zatím ukázalo jako nevhodné z důvodů různých závěsů a řešení sedaček a tak jsem zatím tento směr opustil. Stejně tak umístění na stehno, protože to už mi přijde při velikosti displeje daleko. Mám připravenou extra krabičku pro protažení řemínku horizontálně či vertikálně pro umístění třeba na předloktí nebo na bovden plynu. Zatím jsem se ale nedostal k praktickým testům. Během vývoje jsem se dostal do různých slepých uliček a tak postupně vzniklo několik verzí. Hlavní rozdíl je v použitém displeji, kdy se původní varianta se stařičkým Nokia displejem ukázala jako ne zcela ideální a že by to šlo lépe a tak vznikla verze s displejem OLED. I ten má své mouchy a tak vývoj pokračuje dál a již mám rozpracovanou variantu s E-Ink displejem a lepším procesorem a to včetně propojení s XCtrackem či jinými aplikacemi na mobilu 😉 U v3 OLED varianty plánuji ještě změnu elektroniky, která přinese možnost bezdrátové komunikace i pro tuto verzi a nějaké další možnosti. 

Červen 2022

Po neuvěřitelných peripetiích s dodávkou dílů se mi povedlo zkompletovat verzi 3.1. Byť jsem neměl v plánu se věnovat audio váriu, tak jsem to zkusil. To přineslo další komplikace a výsledkem si nejsem úplně jistý. Náklady jsou velice malé a tak jsem se rozhodl dát tuto sérii za stejnou cenu jako původní verze 3. Paraelně jsem pracoval na tom jak zlepšit čitelnost OLED na slunci. Vytisknul jsem asi 30 různých prototypů stínítek a krabiček, abych se pak zpátky vrátil k původní verzi a přidal ochranou antireflexní fólii na displej. Stínítka jsou nakonec jako nandávací variantní v ceně. Pomalu se pouštím do projektu verze 5, který bude kombinací Eink displeje a GPS. Verze 4, tak asi nebude nabízena nebo to bude v5 bez GPS což se hodně projeví na ceně.   

Říjen 2022

Verze 3.3 s OLED a GPS je na cestě 🙂 Díly objednány a uvidíme co pošta doručí. Otestován a zalítán prototyp s GPS a větší baterkou. Nepěknou daní za GPS a případnou BT komunikací je nárůst spotřeby. Chtěl jsem zachovat princip, že vydrží více jak 15h provozu bez nabíjení a tak nově bude osazena baterie s kapacitou 1900mAh oproti 700mAh ve verzi 3.1. Ceny všeho lezou nepěkně nahoru, ale cena bude pod 1000Kč 😉 S plánovaným E-INK by cena byla přes tisíc a i proto vznik verze 3.3. E-INK zatím pozastavuji. Objevil jsem lepší piezo měnič a tak hlasitost audio vário je dle mě již opravdu dostatečná. Je osazován do všech verzí.  

Listopad 2022

Na trhu se objevil zajímavý displej o velikost 1,5″ a rozlišením 128×128 bodů. Hmm to by mohlo fungovat zvláště s GPS 😉 Tak jsem neplánovaně udělal verzi 3.5 . Poměr velikosti displeje k tělu vychází super. Čtvercové zobrazení umožňuje zobrazit více hodnot s rozumnou velikostí. Vliv velikosti displeje na spotřebu je minimální. Cena není úplně ideální, ale podražilo snad úplně vše… 

Prosinec 2022

Nově přidán graf průběhu výšky pro všechny verze 🙂 Aktualizace viz. firmware. Rozhodl jsem se pro realizaci dalšího projektu a to výkoný stroboskop za lidovou cenu. No uvidíme co se povede a jestli na jaře bude k prodeji. 

Leden 2023

Do nového roku přidána nová barevná verze krabičky a to Fresh Lime (zelenkavě žlutá?). Aktuálně všechny verze dostupné ve všech barvách. Během ledna bude nově k dispozici držák na nohu (ruku?) se suchým zipem. Variantě pro popruhy 40mm či 30mm. 

Březen 2023

Vydán nový firmware pro 3.3 a 3.5 verzí.

Duben 2023

Oživil jsem projekt verze s EINK. Zahodil původní verzi a zadaptoval EINK displej s rozlišením 200×200 do krabičky verze 3.5. Prototyp postaven a čekám na letové zkoušky a chování při nižších teplotách. Perfektní čitelnost na slunci, ale pomalejší aktualizace displeje. Z technických důvodů nebude mít audio vário. Věřím, že do června budu mít finální podobu. Cena ale bude vyšší o cca 300Kč než 3.5 a pravděpodobně budu vyrábět jen na objednávku s dodáním do měsíce. 
Přidány nové krabičky, které mají integrovaný prostup pro popruh. Možno zadat v poptávce.

Srpen 2023

Verze s EINK tj. 4.1 je venku. Předělávám firmware pro podporu dvou nastavení QNH. Bohužel zjišťuji, že AltiSAN nekomunikuje v iPhone zařízeními a úprava nebude úplně jednoduchá, ale zase je to jen v SW, tak to snad časem půjde. Stále ladí nový design krabiček s audio vário, kde budou po stranách ozvučné otvory, které by měly zajistit větší hlasitost. Dokončuji několik kusů stroboskopu na prodej. 

Rád uvítám další podměty a připomínky k vývoji. 

Pohodové létání přeje Ondra Šinták