AltiSAN

barometrické výškoměry s váriem a GPS nejen pro mPG

AltiSAN v3.3 - GPS

Kontrastní OLED displej s rozlišením 128x64 + GPS

Přepracovaná verze s GPS modulem a BT komunikací.  

Barometrický výškoměr s grafickým zobrazením průběhu vária (posledních 99 sekund). Rychlost a satelitní pozice z GPS/GLONASS/BDS. Navigace zpět na start. Akustické vário s možností nastavení. Napojení přes Bluetooth na XCtrack či podobné aplikace. Uživatelsky aktualizovatelný firmware přes Wifi rozhraní. USB-C konektor napájení. Větší kapacita baterie. To jsou hlavní funkce nové verze. Ideální záložní zařízení k mobilu.

Čtyři barevné varianty.

Displej vybaven antireflexní fólií a v ceně volitelné přídavné stínítka na displej.  

Větší a těžší krabička je dána daleko větší baterií. GPS a BT jsou velcí žrouti energie a tak jsem se rozhodl pro integraci LiIon 1900mAh baterie. 

V návodu naleznete celý popis a vysvětlení funkcí. 

Dostupnost od listopadu 2022.

AltiSAN v3.5 - GPS

Kontrastní OLED displej s rozlišením 128x128 + GPS

Verze s velkým 1.5″ OLED displejem

Krom displeje schodné s v3.3, ale komplet přepracované menu.

GPS modulem a Bluetooth komunikace.  

Barometrický výškoměr s grafickým zobrazením průběhu vária (posledních 99 sekund). Rychlost a satelitní pozice z GPS/GLONASS/BDS. Navigace zpět na start. Akustické vário s možností nastavení. Napojení přes Bluetooth na XCtrack či podobné aplikace. Uživatelsky aktualizovatelný firmware přes Wifi rozhraní. USB-C konektor napájení. Větší kapacita baterie. To jsou hlavní funkce nové verze. Ideální záložní zařízení k mobilu.

Čtyři barevné varianty.

Displej vybaven antireflexní fólií a v ceně volitelné přídavné stínítko na displej.  

Větší a těžší krabička je dána daleko větší baterií. GPS a BT jsou velcí žrouti energie a tak jsem se rozhodl pro integraci LiIon 1900mAh baterie. 

V návodu naleznete celý popis a vysvětlení funkcí. 

Dostupnost od prosince 2022.

AltiSAN v3.1

Kontrastní OLED displej s rozlišením 128x64

Technologický upgrade verze 3, který přináší nové funkce a možnosti se zachováním ceny 😉  

Grafické zobrazení průběhu vária (posledních 99 sekund). Doplněno akustické vário s možností nastavení (Ano pro motory to není užitečné, ale třeba si své zájemce najde). Uživatelsky aktualizovatelný firmware přes Wifi rozhraní. Nový procesor umožňil napojení přes Bluetooth na XCtrack či podobné aplikace. 

Micro USB konektor napájení. 

Čtyři barevné varianty.

Displej nově vybaven antireflexní fólií a v ceně volitelné přídavné stínítka na displej.  

V návodu naleznete celý popis a vysvětlení funkcí. 

Porovnání verzí OLED
3.1 - 3.3 - 3.5

Ceník

AltiSAN v3.1 - ................. 650Kč

Výdrž až 20 hod. Barva krabičky: Fluorescenční oranžová / Šedá / Modrá / Černá
K dispozici: 10 ks

AltiSAN v3.3 - ................. 860Kč

Výdrž až 30 hod. Barva krabičky: Fluorescenční oranžová / Červená / Modrá / Černá
K dispozici: 6 ks

AltiSAN v3.5 - ................. 980Kč

Výdrž až 28 hod. Barva krabičky: Fluorescenční oranžová / Červená / Modrá / Černá
K dispozici: 2 ks

Aktuálně (25.11.22) další kusy 3.5 v druhé polovině ledna.

Doprava

Rozhodl jsem se posílat pouze přes Zásilkovnu a jejich službu Mezi námi nebo Balíkovnu. Důvodem jsou obecně špatné zkušenosti s klasický doručením Českou poštou a neporovnatelná cena. Věřím, že téměř každý má nějakou výdejnu v dosahu či Z-Box. 

Dopravné při platbě předem od 64Kč a na dobírku od 84Kč (viz poptávkový formulář).

Je možné se domluvit zastavit se pro výrobek v Hradci Králové nebo Smiřicích. 

Aktuálně zasílám pouze do ČR a na Slovensko. EU or Worldwide shipping is currently not possible.

Záruka

Nejsem podnikatel ani živnostník, ale dávám záruku 2 roky na výrobek a 6 měsíců na baterii. Nevztahuje se na mechanické poškození výrobku. 

14 dní - Try It!

Nemusíte kupovat naslepo. Pokud se vám výrobek nebude líbit či nebudete spokojeni. Kontaktujte mě a dohodneme vrácení. Zašlete zpátky a vrátím vám prodejní cenu (bez dopravy). 

FAQ

Currently not, only within the Czech Republic. Hold on I’m preparing an English manual and I’m solving how to send cheaply abroad.

Ano, přes Zásilkovnu a to i na dobírku.  

Klikněte na poptávkový formulář a vyplňte nezávaznou poptávku, nebo napište na info@sintak.org.

Většinou odesílám do dvou pracovních dnů od potvrzení. Něco mám zkompletováno, ale podle barvy krabičky to případně musím prohodit.

Problém s natáčením za letu mám v tom, že mobil nastavuje různé rychlosti závěrky a displej tak vypadá, že bliká či že není kompletní. Na natáčení s velkým foťákem zatím nemám odvahu 😉

Ano, dle dostupných materiálů. 

Asi ano 😉 STL poskytnu, ale pouze pro verzi OLED. N5110 verze je bastl na koleni.

Nejedná. Kód zatím k dispozici nedávám.

Ano, ale jen některé verze. 

U OLED v3 a N5110 verzí USB port nejde použít pro programování. K naprogramování je potřeba převodník TTL UART s CP2102. 

Od verze OLED 3.1 lze aktualizovat přes WiFi.  

U aktuálních verzí v1 a v2 ne v E-Ink v4 verzi ano.

Prakticky ne pokud je tam baterie. Uvažuji o verzi, která by byla napájena jen z USB, ale nepřijde mi to praktické.

Ano 😉 ale zvětšování displeje to hrozně prodraží. 

Ve verzi v1 a v3 už není dost paměti, aby tam tato funkce byla. S ohledem na zaměření jsem s tím nikdy nepočítal.

Od verze OLED 3.1 jsem to zkusil a je tak nastavitelné audio vário. 

České ekvivalenty některých výrazů jsou moc dlouhé nebo se v praxi nepoužívají. Textu je na displeji minimum a tak snad postačí český návod. 

Bez GPS modulu nejde. Od verze 3.3 je i rychlost.

GPS od verze 3.3, ale logování mi zatím nedává smysl. Použijte XCtrack. 

Koukněte do návodu jak správně nastavit XCTrack. 

Zatím ne. Musel bych dopsat nějaké komunikační rozhraní, protože na dvou tlačítkách to nikdo dělat nebude. Nevylučuji to do budoucna, ale moc se mi do takového vývoje nechce. 

Pár slov autora

Červen 2021

AltiSAN je přístroj, který jsem navrhl jako jednoduché řešení výškoměru speciálně s ohledem na provoz na motorovém paraglideru a ideálně za lidovou cenu 😉. Na rozdíl od „volno létačů“ nepotřebujeme pípání, ale hodí se např. ovládání v rukavicích či výška od startu, protože se většinou vracíme 😉 Možnost nastavení QNH se tak ukázalo jako základní požadovaná vlastnost. Už na kurzu jsem zjistil, že pro pocit jistoty by se mi hodilo vědět, jak jsem vysoko a to mi v začátcích hodně chybělo. Při praktickém provozu se hodně pohybuji pod MTA či různými TRA a tak potřebuji vědět kam až mohu. I když dnešní mobily umožňují odečet výšky z GPS, tak přesnost toho měření může být +-50m (pokud tedy  nemáte mobil se zabudovaným baro senzorem). Z GPS výšky se poměrně špatně odečítá vário, protože reaguje v větším zpožděním. Tak proto potřeba barometrického měření výšky. Zároveň ne všichni mají mobil na pultíku či nechtějí investovat do „velkého“ varia či komplexní navigace. Krabička tak měla být co nejmenší, aby na pultíku zbytečně nezabírala místo. Původní myšlenka byla umístit jí na popruhy, ale to zatím ukázalo jako nevhodné z důvodů různých závěsů a řešení sedaček a tak jsem zatím tento směr opustil. Stejně tak umístění na stehno, protože to už mi přijde při velikosti displeje daleko. Mám připravenou extra krabičku pro protažení řemínku horizontálně či vertikálně pro umístění třeba na předloktí nebo na bovden plynu. Zatím jsem se ale nedostal k praktickým testům. Během vývoje jsem se dostal do různých slepých uliček a tak postupně vzniklo několik verzí. Hlavní rozdíl je v použitém displeji, kdy se původní varianta se stařičkým Nokia displejem ukázala jako ne zcela ideální a že by to šlo lépe a tak vznikla verze s displejem OLED. I ten má své mouchy a tak vývoj pokračuje dál a již mám rozpracovanou variantu s E-Ink displejem a lepším procesorem a to včetně propojení s XCtrackem či jinými aplikacemi na mobilu 😉 U v3 OLED varianty plánuji ještě změnu elektroniky, která přinese možnost bezdrátové komunikace i pro tuto verzi a nějaké další možnosti. 

Červen 2022

Po neuvěřitelných peripetiích s dodávkou dílů se mi povedlo zkompletovat verzi 3.1. Byť jsem neměl v plánu se věnovat audio váriu, tak jsem to zkusil. To přineslo další komplikace a výsledkem si nejsem úplně jistý. Náklady jsou velice malé a tak jsem se rozhodl dát tuto sérii za stejnou cenu jako původní verze 3. Paraelně jsem pracoval na tom jak zlepšit čitelnost OLED na slunci. Vytisknul jsem asi 30 různých prototypů stínítek a krabiček, abych se pak zpátky vrátil k původní verzi a přidal ochranou antireflexní fólii na displej. Stínítka jsou nakonec jako nandávací variantní v ceně. Pomalu se pouštím do projektu verze 5, který bude kombinací Eink displeje a GPS. Verze 4, tak asi nebude nabízena nebo to bude v5 bez GPS což se hodně projeví na ceně.   

Říjen 2022

Verze 3.3 s OLED a GPS je na cestě 🙂 Díly objednány a uvidíme co pošta doručí. Otestován a zalítán prototyp s GPS a větší baterkou. Nepěknou daní za GPS a případnou BT komunikací je nárůst spotřeby. Chtěl jsem zachovat princip, že vydrží více jak 15h provozu bez nabíjení a tak nově bude osazena baterie s kapacitou 1900mAh oproti 700mAh ve verzi 3.1. Ceny všeho lezou nepěkně nahoru, ale cena bude pod 1000Kč 😉 S plánovaným E-INK by cena byla přes tisíc a i proto vznik verze 3.3. 

Listopad 2022

Na trhu se objevil zajímavý displej o velikost 1,5″ a rozlišením 128×128 bodů. Hmm to by mohlo fungovat zvláště s GPS 😉 Tak jsem neplánovaně udělal verzi 3.5 . Poměr velikosti displeje k tělu vychází super. Čtvercové zobrazení umožňuje zobrazit více hodnot s rozumnou velikostí. Vliv velikosti displeje na spotřebu je minimální. Cena není úplně ideální, ale podražilo snad úplně vše. 

Rád uvítám další podměty a připomínky k vývoji. 

Pohodové létání přeje Ondra Šinták