AltiSAN

barometrické výškoměry s váriem pro MPG

AltiSAN v3.1

Kontrastní OLED displej s rozlišením 128x64

Technologický upgrade verze 3, který přináší nové funkce a možnosti se zachováním ceny 😉  

Grafické zobrazení průběhu vária (posledních 99 sekund). Doplněno akustické vário s možností nastavení (Ano pro motory to není užitečné, ale třeba si své zájemce najde). Uživatelsky aktualizovatelný firmware přes Wifi rozhraní. Nový procesor umožňil napojení přes Bluetooth na XCtrack či podobné aplikace. 

Bohužel bez USB-C, jen micro USB… 

Čtyři barevné varianty.

Displej nově vybaven antireflexní fólií a v ceně volitelné přídavné stínítka na displej.  

V návodu naleznete celý popis a vysvětlení funkcí. 

AltiSAN v3

Kontrastní OLED displej s rozlišením 128x64

Model který vzešel jako evoluce verze v2 a je doplněn o funkcionalitu připomínače a stopek. Přibylo i zobrazení maximálních hodnot vária. Je možné ho dodat v oranžové nebo šedé krabičce. Model je postaven na vlastní platformě s OLED diplejem s rozlišením 128×64 bodů. Ten umožnuje zobrazení více informací než v1, ale daní je že nemá tak dobrou čitelnost na přímém slunci. V běžných podmínkách je ale čitelnost dobrá. Vypínač a USB-C port pro napájení jsou na dolní straně. K dispozici ve dvou variantách baterií s rozdílnou výdrží. Krabička je z PLA/PETG materiálu vytištěna na 3D tiskárně. 

Klikni na galerii vlevo pro větší fotky.

V návodu naleznete celý popis.

AltiSAN v1

Maticový displej z Nokia N5110 s rozlišením 84x84

Základní model, který těží z výhod maticového displeje, který používal legendární telefon Nokia 5110. Má perfektní čitelnost i na přímém slunci, ale daní je nižší rozlišení. To může být ale výhodou pro lidi co špatně vidí, protože čísla jsou poměrně velká. Displej má i modré LED podsvícení. Vypínač a USB-C port pro napájení jsou na horní straně. K dispozici ve dvou variantách baterií s rozdílnou výdrží. Základem je Arduino NANO a externí nabíjecí modul. Krabička je z PLA materiálu vytištěna na 3D tiskárně.

Klikni na galerii vpravo pro větší fotky.

V návodu naleznete celý popis.

AltiSAN v2

Kontrastní OLED displej s rozlišením 128x64

Model který je postaven na vlastní platformě s OLED diplejem s rozlišením 128×64 bodů. Ten umožnuje zobrazení více informací, ale daní je že nemá tak dobrou čitelnost na přímém slunci. V běžných podmínkách je ale čitelnost dobrá. Vypínač a USB-C port pro napájení jsou na dolní straně. K dispozici ve dvou variantách baterií s rozdílnou výdrží. Krabička je z PLA/PETG materiálu vytištěna na 3D tiskárně. 

Klikni na galerii vlevo pro větší fotky.

Již není v nabídce a je nahrazen v3. 

AltiSAN v2a

Speciální verze do letadla

Model který typově vychází z v1 a byl modifikován na přání kamaráda Míry. Ten lítá s ULL a tak měl speciální požadavky. Zadání bylo, aby výškoměr obsahoval připomínač s diodou, stopky a pamatoval si několik stopovaných kol. Plus je zde modifikace logiky ovládání. Není dodáváno v krabičce, ale „na volno“ pro zástavbu do palubovky či vlastní „krabičky“. 

V návodu naleznete celý popis.

K dispozici jen na objednávku. Možno s modrým displejem.  

AltiSAN v4 - preview

Přepracovaná verze s displejem s elektronickým inkoustem s rozlišením 200x200

Vývoj pokračuje dál a protože jsem nebyl úplně spokojen s OLED, tak jsem zkusil jako displej použít e-ink. S tím se svezla kompletní výměna elektroniky. Základní deska je nově s procesorem ESP32, WiFi a Bluetooth  a integrovaným nabíjením. Rychlý černobílý E-ink displej s rozlišením 200×200 bodů. E-ink má perfektní čitelnost i na přímém slunci. Negativem je ale pomalejší překreslování a zachování zobrazení i po vypnutí. Díky rozlišení je možno zobrazit výšku v metrech i stopách zároveň, variantní zobrazení vária či graf jeho průběhu. Celkově jsou zde větší možnosti nastavení. Z negativních věcí musím zmínit nahrazení USB-C konektoru za micro USB. Je bohužel součástí desky a zatím není ekonomické ho měnit. Dále pak přístroj je nutné nabíjet v zapnutém stavu a displej nemá rád nízké teploty . Rychlost překreslování ovlivňuje celkovou práci a přístroj se tak jeví jako „zpomalený“. Pokud ale někdo nemá potřebu za letu permanentně přepínat menu, tak to nevadí. Více o chování v připravovaném videu. Je podporován Bluetooth a tak lze spárovat s XCtrack jako externí čidlo. SW bude uživatelsky aktualizovatelný (na rozdíl od předchozích verzí). 

Zatím není hotovo k prodeji. 

Ceník

AltiSAN v3.1 - ................. 650Kč

Výdrž až 20 hod. Barva krabičky: Fluorescenční oranžová / Šedá / Modrá
K dispozici: 12 ks

Aktuálně (14.9.22) k dispozici 12ks verze 3.1 

 

Doprava

Rozhodl jsem se posílat pouze přes Zásilkovnu a jejich službu Mezi námi nebo Balíkovnu. Důvodem jsou obecně špatné zkušenosti s klasický doručením Českou poštou a neporovnatelná cena. Věřím, že téměř každý má nějakou výdejnu v dosahu či Z-Box. 

Dopravné při platbě předem od 64Kč a na dobírku od 84Kč (viz poptávkový formulář).

Je možné se domluvit zastavit se pro výrobek v Hradci Králové nebo Smiřicích. 

Aktuálně zasílám pouze do ČR a na Slovensko. EU or Worldwide shipping is currently not possible.

Záruka

Nejsem podnikatel ani živnostník, ale dávám záruku 2 roky na výrobek a 6 měsíců na baterii. Nevztahuje se na mechanické poškození výrobku. 

14 dní - Try It!

Nemusíte kupovat naslepo. Pokud se vám výrobek nebude líbit či nebudete spokojeni. Kontaktujte mě a dohodneme vrácení. Zašlete zpátky a vrátím vám prodejní cenu (bez dopravy). 

FAQ

Currently not, only within the Czech Republic. Hold on I’m preparing an English manual and I’m solving how to send cheaply abroad.

Ano, přes Zásilkovnu a to i na dobírku.  

Klikněte na poptávkový formulář a vyplňte nezávaznou poptávku, nebo napište na info@sintak.org.

Problém s natáčením za letu mám v tom, že mobil nastavuje různé rychlosti závěrky a displej tak vypadá, že bliká či že není kompletní. Na natáčení s velkým foťákem zatím nemám odvahu 😉

Ano, dle dostupných materiálů. Základní barvou pro v2 a v3 je PLA florescenční oranžová nebo PETG šedá. Pro v1 pouze PLA stříbrná. Nevhodnou barvou je je černá, která zbytečně váže teplo. 

Asi ano 😉 STL poskytnu, ale pouze pro verzi OLED. N5110 verze je bastl na koleni.

Nejedná. Kód zatím k dispozici nedávám.

Ano, ale jen některé verze. 

U OLED v3 a N5110 verzí USB port nejde použít pro programování. K naprogramování je potřeba převodník TTL UART s CP2102. 

Od verze OLED 3.1 lze aktualizovat přes WiFi.  

U aktuálních verzí v1 a v2 ne v E-Ink v4 verzi ano.

Prakticky ne pokud je tam baterie. Uvažuji o verzi, která by byla napájena jen z USB, ale nepřijde mi to praktické.

Ano 😉 ale zvětšování displeje to hrozně prodraží. Zatím neuvažuji. 

Ve verzi v1 a v3 už není dost paměti, aby tam tato funkce byla. S ohledem na zaměření jsem s tím nikdy nepočítal.

U verze OLED 3.1 jsem to zkusil a je tak nastavitelné audio vário. 

České ekvivalenty některých výrazů jsou moc dlouhé nebo se v praxi nepoužívají. Textu je na displeji minimum a tak snad postačí český návod. 

Bez GPS modulu ne. Mám to v plánu, ale je to velký zásah do designu a nepříjemný nárůst ceny. Kdesi na konci je verze 5, která by měla mít E-Ink displej a GPS, ale dřív než 2023 jaro to nebude…

Viz předchozí odpověď. Dobrá zpráva je, že se definitivně pouštím do vývoje verze s GPS. Už mě jednou mobil vypekl a záloha v podobě malé krabičky by se hodila 😉

Koukněte do návodu jak správně nastavit XCTrack. 

Pár slov autora

AltiSAN je přístroj, který jsem navrhl jako jednoduché řešení výškoměru speciálně s ohledem na provoz na motorovém paraglideru a ideálně za lidovou cenu 😉. Na rozdíl od „volno létačů“ nepotřebujeme pípání, ale hodí se např. ovládání v rukavicích či výška od startu, protože se většinou vracíme 😉 Možnost nastavení QNH se tak ukázalo jako základní požadovaná vlastnost. Už na kurzu jsem zjistil, že pro pocit jistoty by se mi hodilo vědět, jak jsem vysoko a to mi v začátcích hodně chybělo. Při praktickém provozu se hodně pohybuji pod MTA či různými TRA a tak potřebuji vědět kam až mohu. I když dnešní mobily umožňují odečet výšky z GPS, tak přesnost toho měření může být +-50m (pokud tedy  nemáte mobil se zabudovaným baro senzorem). Z GPS výšky se poměrně špatně odečítá vário, protože reaguje v větším zpožděním. Tak proto potřeba barometrického měření výšky. Zároveň ne všichni mají mobil na pultíku či nechtějí investovat do „velkého“ varia či komplexní navigace. Krabička tak měla být co nejmenší, aby na pultíku zbytečně nezabírala místo. Původní myšlenka byla umístit jí na popruhy, ale to zatím ukázalo jako nevhodné z důvodů různých závěsů a řešení sedaček a tak jsem zatím tento směr opustil. Stejně tak umístění na stehno, protože to už mi přijde při velikosti displeje daleko. Mám připravenou extra krabičku pro protažení řemínku horizontálně či vertikálně pro umístění třeba na předloktí nebo na bovden plynu. Zatím jsem se ale nedostal k praktickým testům. Během vývoje jsem se dostal do různých slepých uliček a tak postupně vzniklo několik verzí. Hlavní rozdíl je v použitém displeji, kdy se původní varianta se stařičkým Nokia displejem ukázala jako ne zcela ideální a že by to šlo lépe a tak vznikla verze s displejem OLED. I ten má své mouchy a tak vývoj pokračuje dál a již mám rozpracovanou variantu s E-Ink displejem a lepším procesorem a to včetně propojení s XCtrackem či jinými aplikacemi na mobilu 😉 U v3 OLED varianty plánuji ještě změnu elektroniky, která přinese možnost bezdrátové komunikace i pro tuto verzi a nějaké další možnosti. 

Červen 2022

Po neuvěřitelných peripetiích s dodávkou dílů se mi povedlo zkompletovat verzi 3.1. Byť jsem neměl v plánu se věnovat audio váriu, tak jsem to zkusil. To přineslo další komplikace a výsledkem si nejsem úplně jistý. Náklady jsou velice malé a tak jsem se rozhodl dát tuto sérii za stejnou cenu jako původní verze 3. Paraelně jsem pracoval na tom jak zlepšit čitelnost OLED na slunci. Vytisknul jsem asi 30 různých prototypů stínítek a krabiček, abych se pak zpátky vrátil k původní verzi a přidal ochranou antireflexní fólii na displej. Stínítka jsou nakonec jako nandávací variantní v ceně. Pomalu se pouštím do projektu verze 5, který bude kombinací Eink displeje a GPS. Verze 4, tak asi nebude nabízena nebo to bude v5 bez GPS což se hodně projeví na ceně.   

Rád uvítám další podměty a připomínky k vývoji. 

Pohodové létání přeje Ondra Šinták